top of page

Turpmāk Latvijā būs iespēja mērīt uzkopšanas kvalitāti atbilstoši nacionālajam standartam

28.11.2017

Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija (LPUAA) ir gandarīta, ka stājies spēkā nacionālais uzkopšanas standarts LVS 1051:2017 „Uzkopšanas kvalitāte. Mērīšanas sistēma uzkopšanas kvalitātes pārbaudei un vērtēšanai”. Standarts sniedz pasūtītājam iepriekš nebijušu iespēju – viennozīmīgi noteikt sev vēlamo uzkopšanas rezultātu un objektīvi pārbaudīt tā sasniegšanu. Tas ir milzīgs solis uz priekšu telpu uzkopšanas attīstībā Latvijā, uzskata LPUAA izpilddirektors Jānis Ozoliņš.

 

Kvalitatīvi uzkoptām telpām pēc būtības ir jābūt tik tīrām, cik pasūtītājam nepieciešams. Nepietiek, ka tajās ir noticis uzkopšanas process. Tikai tad, ja tīrības prasības ir izpildītas, varam saukt uzkopšanu par kvalitatīvu. Taču iepazīstoties ar uzkopējiem izvirzītajiem nosacījumiem, prasības sasniegt konkrēti definētu tīrības līmeni jūs visticamāk nesastapsiet! Jūs atradīsiet norādes, ka grīda ir jākopj katru darba dienu, bet neatradīsit, cik tīrai tai pēc kopšanas jābūt. J.Ozoliņa ieskatā pasūtītājs nav vainīgs, jo līdz šim nav bijusi pieejama standartizēta, lietošanai gatava sistēma latviešu valodā, kas ļauj prasīt uzkopējiem konkrētu tīrības līmeni.

 

Jaunais nacionālais uzkopšanas standarts LVS 1051:2017, kurš ir analogs Ziemeļvalstu INSTA 800 standartam, nodrošina iespēju viennozīmīgi noteikt vajadzīgo kvalitāti. Izvēlei pieejami 6 standartizēti kvalitātes līmeņi, kuri savstarpēji atšķiras pēc objektīvi izmērāma pieļaujamā piesārņojuma daudzuma. Standarts arī ļauj viennozīmīgi pārbaudīt faktisko uzkopšanas kvalitāti. Tādējādi uzkopšana kļūst par objektīvi mērāmu organizācijas procesu, kuram ir noteikti vērtēšanas kritēriji. Ņemot vērā darbaspēka izmaksu pieaugumu, palielinās uzkopšanas izmaksas. Turpmāk gan štata, gan ārpakalpojumu uzkopēju darbu varēs izmantot efektīvāk, jo tas būs vērsts uz precīzi definēta tīrības līmeņa sasniegšanu telpā. Tas nozīmē, ka tiks tīrītas virsmas, kuru uzkopšana konkrētajā brīdī patiešām nepieciešama.

 

Šim brīdim LPUAA ir gatavojusies jau divus gadus, darbam ar standartu apmācīti vairāk nekā 70 speciālisti, tostarp 34 auditori. Izmantojiet standartu, un iegūsiet sev vajadzīgo tīrības līmeni, uzkopšanas funkcija, kā arī sadarbības process ar uzkopējiem kļūs efektīvāks, aicina J. Ozoliņš.

bottom of page